P?edstavení a pravomoce

Představení a pravomoce

Uvítání

Evropský parlament je hlavním orgánem, který určuje, co bude v oblasti evropské politiky projednáno, a Hospodářský a měnový výbor (ECON) hraje v pracovním procesu Parlamentu klíčovou roli. Zodpovídá za záležitosti, jako jsou hospodářská, měnová a daňová politika EU, politika hospodářské soutěže, volný pohyb kapitálu a regulace finančních služeb (bankovnictví, pojišťovnictví, penzijní fondy, správa fondů a majetku, účetnictví, mezinárodní měnové a finanční systémy atd.) Mimoto, vzhledem k tomu, že se naprostá většina práce Parlamentu odehrává na úrovni výborů, zastává právě ECON nejvíce parlamentní práce v těchto klíčových oblastech hospodářské a měnové politiky. Tento fakt staví ECON do ústřední role, pokud jde o práci Parlamentu na problematice současné hospodářské a finanční krize, a dává tomuto výboru schopnost výrazně ovlivňovat náplň politiky jak v rámci EU, tak mimo ni.

Klíčovým prvkem v oblasti měnové politiky Unie a fungování Hospodářské a měnové unie a Evropského měnového systému je zodpovědnost Evropské centrální banky vůči Parlamentu, neboť ten významně vyvažuje její nezávislost.

ECON má výsadní postavení v procesu vytváření práva Evropské unie, neboť Parlament společně s Radou plní ve většině oblastí politiky EU funkci spolutvůrce jejích právních předpisů. Právo EU často podmiňuje tvorbu právních předpisů na úrovni jednotlivých členských států, a to zejména v oblasti finančních služeb a – od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost – také v oblasti řízení ekonomických záležitostí EU. Díky tomu mohou členové výboru ECON pomáhat formovat právní předpisy v takto důležitých oblastech politiky EU.

Představení a pravomoce

Tento výbor je příslušný pro záležitosti týkající se:


1.    hospodářských a měnových politik Unie, fungování hospodářské a měnové unie a Evropského měnového a finančního systému včetně vztahů s příslušnými orgány nebo organizacemi;


2.    volného pohybu kapitálu a plateb (přeshraničních plateb, jednotného platebního prostoru, platebních bilancí, pohybů kapitálů a politik poskytnutých a získaných půjček, kontroly pohybů kapitálů pocházejících ze třetích zemí, opatření pro posílení vývozu kapitálu Evropské unie);


3.    mezinárodního měnového a finančního systému, včetně vztahů s finančními a měnovými orgány a organizacemi;


4.    pravidel hospodářské soutěže nebo státních podpor;


5.    právních předpisů v oblasti daní;


6.    právní úpravy finančních služeb, institucí a trhů a dohledu nad nimi, včetně finančních zpráv, účetních kontrol, předpisů týkajících se účetnictví, vedení společností a jiných otázek z oblasti práva společností týkajících se výhradně finančních služeb.