Please fill this field
Jessica POLFJÄRD Jessica POLFJÄRD
Jessica POLFJÄRD

Group of the European People's Party (Christian Democrats)

Member

Sweden - Moderaterna (Sweden)

Date of birth : , Västerås

9th parliamentary term Jessica POLFJÄRD

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Group of the European People's Party (Christian Democrats) - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : Moderaterna (Sweden)

Vice-Chair

  • 09-10-2019 ... : Delegation to the EU-Mexico Joint Parliamentary Committee

Member

  • 02-07-2019 / 08-10-2019 : Delegation to the EU-Mexico Joint Parliamentary Committee
  • 02-07-2019 ... : Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
  • 02-07-2019 ... : Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly

Substitute

  • 02-07-2019 ... : Committee on Economic and Monetary Affairs
  • 02-07-2019 ... : Delegation for Northern cooperation and for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee
  • 10-02-2020 ... : Committee on Employment and Social Affairs

Contact

Bruxelles

Strasbourg