Traian BĂSESCU Traian BĂSESCU
Traian BĂSESCU

Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat)

Membru

România - Partidul Mișcarea Populară (România)

Data nașterii : , Basarabi

Curriculum vitae Traian BĂSESCU

Versiunea originală : RO


Curriculum vitae   (Informații publicate care țin doar de responsabilitatea deputatului)

Data actualizării: 04/06/2020

Formare (titluri și diplome)

  • 08/08/1976 : absolvent al Institutului de Marină „Mircea Cel Bătrân” - Facultatea de Navigație

Carieră profesională

  • 01/11/1989 : inspector șef al Navigației Civile
  • 16/07/1981 : căpitan de cursă lungă
  • 01/03/1979 : ofițer maritim I
  • 01/03/1978 : ofițer maritim II
  • 27/08/1976 : ofițer maritim III - NAVROM Constanța

Carieră politică

Funcții în cadrul organelor locale de guvernare

  • 2000-2004 : primar general al Municipiului București

Funcții în cadrul unui parlament regional

  • 12/2016-06/2019 : senator în Parlamentul României
  • 11/1996-06/2000 : deputat în Parlamentul României (Camera Deputaților)
  • 10/1992-04/1996 : deputat în Parlamentul României (Camera Deputaților)

Funcții în cadrul unui guvern național

  • 2000-2014 : Președintele României (al doilea mandat)
  • 2004-2009 : Președintele României
  • 04/1998-06/2000 : ministrul transporturilor
  • 12/1996-02/1998 : ministrul transporturilor
  • 1991-1992 : ministrul transporturilor
  • 1990-1991 : subsecretar de stat în Ministerul Transporturilor

Contact

Bruxelles

Strasbourg