A jövőben jobban fognak aludni a zajtól szenvedő EU-polgárok, mivel sikerrel zárult az Európai Parlament - az Unió egész területére kiterjedő - zajkorlátozásért folytatott küzdelme. A környezeti zajról szóló új irányelv kötelező kötelezettségvállalást tartalmaz az ellenőrzést és végrehajtást érintő jogszabályok bevezetésére a zajszennyezés főbb forrásait illetően, beleértve a vasúti, közúti, építkezési és légi közlekedésből származó zajokat is.
A zajszennyezés az EU népességének egyharmadát érinti és káros hatással van az emberi egészségre. Az ide vonatkozó jogalkotást ez idáig kuszaság jellemezte. Az EU szabályozás egyes termékekre vonatkozik, mint az autók, teherautók és repülőgépek, míg a nemzeti jogszabályok a lakókörnyezet zajszintjére koncentráltak.
A 2002. július 18-án hatályba lépett új irányelv a környezeti zajok értékeléséről és kezeléséről a beépített területekre, közparkokra valamint iskolákra, kórházakra és egyéb zajérzékeny épületekre és területekre vonatkozik. Nem vonatkozik a háztartási tevékenységből, szomszédoktól, munkahelyi tevékenységből, közlekedési eszközön belüli és katonai térségekben a katonai tevékenységből származó zajokra.
Eredetileg az új irányelvet az Európai Bizottság és a Miniszterek Tanácsa is a környezeti zaj mérési módszereinek harmonizációjára, a zajszint „zajtérképek” segítségével történő feldolgozására és az információk a közvéleménnyel történő megosztására kívánta korlátozni. Így a probléma kezelésére nem lenne uniós szintű általános szabályozás és a gyakorlati terveket helyi szinteken dolgoznák ki. Ezt nem kielégítőnek tartva a Parlament kemény tárgyalást folytatott az irányelv alapvető céljainak szigorításáért, amely mára már „elkerülni, megelőzni vagy csökkenteni” kívánja a zajártalom káros hatásait. Az új jogszabály így csak az első lépés a folyamatban, és lényeges, hogy négy éven belül részletesebb EU-irányelvek kövessék az olyan specifikus zajforrásokra vonatkozóan, mint a közúti és vasúti járművek és infrastruktúrák, repülőgépek, a szabadtéri és ipari berendezések, mozgó munkagépek.
Az EP-képviselők és az Európai Tanács közötti megállapodás megkívánta, hogy a Bizottság 2004 januárjáig tegye közzé a környezeti zajról szóló jelenlegi közösségi jogszabállyal kapcsolatos jelentését. Ezt követően a Bizottságnak 2006. júliusáig (négy évvel az irányelv hatályba lépését követően) új jogszabálytervezetet kell javasolnia, hogy kiküszöböljék a fennmaradó joghézagokat. A négy éves határidő - amely csak egy évvel haladja meg a Parlament által a második olvasat során követelt három évet - szintén a Parlament sikere, mivel a Tanács vonakodott bármilyen határidő megállapításától.
|