Parlament Europejski w działaniu
Najważniejsze
wydarzenia 1999-2004

 
Parlament Europejski (PE)
Reforma UE
Rozszerzenie
Prawa obywatelskie
Wymiar Sprawiedliwości
i Sprawy wewnętrzne
Stosunki zewnętrzne
Środowisko
i ochrona konsumenta
Transport /
Polityka regionalna
Rolnictwo / Rybołówstwo
Polityka gospodarcza
i walutowa
Strategia lizbońska
Usługi finansowe
Demokratyczna kontrola EBC
Płatności ponadgraniczne
Polityka społeczna
i zatrudnienia / Prawa kobiet
Rynek wewnętrzny / Przemysł / Energia / Badania i Rozwój
 

EPP-ED PSE Group ELDR GUE/NGL The Greens| European Free Alliance UEN EDD/PDE


Demokratyczna kontrola Europejskiego Banku Centralnego

Mimo, że Europejski Bank Centralny (EBC), podejmując decyzje dotyczące polityki monetarnej, działa niezależnie od instytucji krajowych czy wspólnotowych, pozostaje on instytucją demokratycznie odpowiedzialną przed Parlamentem Europejskim i Radą Ministrów, którym zgodnie z Traktatem o WE musi przedstawiać roczne sprawozdania.  Raz do roku Prezes EBC występuje na posiedzeniu plenarnym Parlamentu, a kilka razy do roku uczestniczy w spotkaniach parlamentarnej Komisji Gospodarczej i Walutowej.  Parlament posiada głos doradczy w powoływaniu członków Zarządu Europejskiego Banku Centralnego.
 
EBC kierowany jest przez dwa główne organy: Radę Zarządzającą oraz Zarząd, którym przewodniczy Prezes EBC (patrz ramka).  W świetle art. 113 Traktatu WE, Prezes EBC jest zobowiazany do przedstawienia rocznego sprawozdania z działalności Banku na posiedzeniu plenarnym Parlamentu, zwykle w lipcu, dając deputowanym możliwość wyrażenia swoich opinii na temat polityki monetarnej EBC.  Debata kończy się przyjęciem przez Parlament rezolucji. Dotychczasowe rezolucje zdecydowanie popierają niezależność Banku oraz jego polityki.  Parlament wspiera także apele jakie EBC kieruje do państw członkowskich, by kontynuowały wprowadzanie reform strukturalnych i gospodarczych. Jednocześnie jednak deputowani wielokrotnie krytykowali politykę informacyjną Banku i czesto domagali się jej większej przejrzystości. Bank przyjął niektóre z propozycji Parlamentu, jak na przykład opublikowanie modeli ekonometrycznych, lecz nadal nie wyraził zgody na pozostałe sugestie. Jednym z powtarzających się postulatów Parlamentu jest żądanie publikowania krótkich protokołów z każdego z posiedzeń Rady Zarządzającej, uwzględniających stanowiska obu stron, zarówno tej popierającej jak i sprzeciwiającej się.  Parlament domagał się również, aby decyzje podejmowane były raczej przez głosowanie niż consensus, co przyspieszyłoby reakcję Banku na zmiany gospodarcze. 

Kolejnym elementem kontroli demokratycznej EBC jest stały "dialog monetarny" prowadzony przez parlamentarną Komisję Gospodarczą i Walutową oraz prezesa lub wiceprezesa Banku.  W myśl Traktatu, członkowie Rady Zarządzającej "mogą" występować przed komisjami parlamentarnymi, zaś pierwszy prezes EBC, Wim Duisenberg, zgodził się występować przed Komisją Gospodarczą i Walutową cztery razy w roku. Nowy prezes, Jean-Claude Trichet, obiecał tej tradycji przestrzegać. Deputowani różnych opcji politycznych bardzo poważnie potraktowali możliwość zgłaszania pytań do prezesa EBC na temat roli Banku, pytając go o zamierzenia odnośnie inflacji, sytuację gospodarczą, politykę stóp procentowych, reformy strukturalne, Pakt Stabilności i wiele innych kwestii. Stenogramy z tych posiedzeń publikowane są na stronach internetowych.
 
Statut EBC i powoływanie członków Zarządu

Wszelkie zmiany dotyczące Statutu Banku Centralnego wymagają konsultacji z Parlamentem.  W marcu 2003 r., deputowani skrytykowali propozycję reformy procedur dotyczacych głosowania w Radzie Zarządzającej EBC, które miały pozwolić jej na lepsze funkcjonowanie w rozszerzonej w przyszłości strefie euro. Parlament pragnął utrzymać zasadę nierestrykcyjnego prawa głosu dla wszystkich prezesów narodowych banków centralnych w strefie euro, którzy razem z Zarządem podejmowaliby decyzje dotyczące polityki średnioterminowej. Jednak ministrowie finansów zdecydowali, że pójdą dalej i przyjęli nowy system, w którym państwa strefy euro będą rotacyjnie przekazywać sobie prawo głosu. Oznacza to, że prezes danego banku centralnego nie za każdym razem będzie mógł głosować.

Konsultacja z Parlamentem wymagana jest również przy powoływaniu członków Zarządu EBC, w tym prezesa. To właśnie podczas obecnej kadencji Parlamentu, deputowani wyrazili zgodę na powołanie Jean-Claude'a Trichet na prezesa Banku na okres ośmiu lat. Jean-Claude Trichet objął funkcję prezesa Banku 1 listopada 2003 r. i zastąpił na tym stanowisku Wima Duisenberga. Podczas obecnej kadencji, w 2002 r. deputowani przyjęli również nominację Lucasa Papademosa na nowego wiceprezesa EBC, a w 2003 r. nominację innego członka Zarządu, Gertrudy Tumpel-Gugerell. Przed głosowaniem Parlamentu nad powołaniem nowych członków kandydat proszony jest o udzielenie odpowiedzi na pisemne interpelacje zebrane przez Komisję Gospodarczą i Walutową. Kandydat musi również uczestniczyć w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego zorganizowanym przez komisję, podczas którego deputowani mogą ocenić kompetencje kandydata na dane stanowisko oraz jego chęć współpracy z Parlamentem.  Mimo, że w tych przypadkach opinie Parlamentu nie są prawnie wiążące, byłoby nierozsądnym politycznie posunięciem, gdyby rządy UE powołały na członka Zarządu osobę, która została odrzucona przez cały Parlament.
 
Organy zarządzające EBC

EBC kierowany jest przez dwa organy.  Rada Zarządzająca składa się z Zarządu oraz prezesów narodowych banków centralnych państw strefy euro i podejmuje decyzje dotyczące polityki monetarnej w strefie euro oraz ustala stopy procentowe. Zarząd natomiast składa się z sześciu członków powoływanych przez szefów państw bądź szefów rządów państw strefy euro i wprowadza w życie politykę monetarną na podstawie celów określonych przez Radę Zarządzającą.


  
Sprawozdawcy:
  
Raport roczny 1998-1999: Christopher Huhne (ELDR, UK)
Raport roczny 2000: Christa Randzio-Plath (PES, D)
Raport roczny 2001: Piia-Noora Kauppi (EPP-ED, FIN)
Raport roczny 2002: Johannes Blokland (EDD, NL)
Powolanie Jean Claude'a Trichet na prezesa: Christa Randzio-Plath (PES, D)
Powolanie Gertrudy Tumpel-Gugerell na czlonka Zarzadu: Christa Randzio-Plath (PES, D)
Powolanie Lucasa Papademosa na wiceprezesa: Christa Randzio-Plath (PES, D)
Sposób glosowania - poprawka do Statutu: Ingo Friedrich (EPP-ED, D)
  
Dziennik Urzedowy Wspólnot Europejskich - dokumenty koncowe:
  
Raport roczny 1998-1999 - tekst przyjety przez Parlament
Raport roczny 2000 - tekst przyjety przez Parlament
Raport roczny 2001
Raport roczny 2002 - tekst przyjety przez Parlament
Powolanie Jean Claude'a Trichet na prezesa
Powolanie Gertrudy Tumpel-Gugerell na czlonka Zarzadu
Powolanie Lucasa Papademosa na wiceprezesa
Sposób glosowania - poprawka do Statutu

 

 

 
  Publishing deadline: 2 April 2004