Změna klimatu
EU se podílí na řešení globální změny klimatu. Seznamte se s prací Evropského parlamentu, který proměňuje závazky EU v konkrétní opatření.
-
Změna klimatu
Jak zmírnit změny klimatu: řešení EU
Zmírnění změn klimatu a jejich dopadů je pro Parlament dlouhodobě zásadní téma. Nabízíme přehled hlavních opatření, základní data a odkazy na další informace.
-
Změna klimatu
Zelená dohoda pro Evropu: Cesta k ekologické EU
Odpovědí na probíhající klimatickou krizi je podle EU Zelená dohoda pro Evropu. Právě ta by měla Unii nasměrovat k udržitelné budoucnosti a klimatické neutralitě.
Snižování emisí
-
Snižovat emise CO2: Cíle a opatření EU
Přečtěte si, jaká opatření Evropská unie přijímá, aby dosáhla svých cílů v oblasti snižování emisí uhlíku v rámci balíčku Fit for 55 do roku 2030.
-
Evropský systém pro obchodování s emisemi (ETS) a jeho reforma
Cílem systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) je omezit objem skleníkových plynů, které vypouští průmysl. Jak to celé funguje a proč je potřeba reforma?
-
Snížení emisí skleníkových plynů: národní cíle do roku 2030
Nařízení o sdílení úsilí stanovuje závazné národní cíle pro snížení emisí skleníkových plynů a má tak pomoci EU dosáhnout nulových emisí CO2 do roku 2050.
-
Jak se EU snaží snížit emise skleníkových plynů nad rámec CO2
Zjistěte, jak se EU snaží snížit emise skleníkových plynů nad rámec CO2.
-
Evropská politika na ochranu životního prostředí do roku 2030: Jaké jsou cíle EU
Jaké cíle si EU stanovila ve svém akčním programu pro životní prostředí do roku 2030? A jak jich chce dosáhnout?
-
Jak zabránit firmám v obcházení pravidel pro emise uhlíku
EP požaduje přísnější poplatek za uhlík pro dovážené zboží. Měl by zabránit tzv. carbon leakage (úniku uhlíku), kdy firmy přesouvají svou výrobu do zemí s méně striktními emisními pravidly.
-
Změna klimatu: Lepší využití evropských lesů jako úložišť uhlíku
Lesy vstřebávají CO2. Z naší infografiky se dozvíte, jak plánuje EU využít jejich potenciál k boji proti změně klimatu a snižování uhlíkové stopy.
Data a infografiky
-
Změna klimatu: Které skleníkové plyny způsobující globální oteplování
Ačkoliv se o něm mluví nejčastěji, oxid uhličitý je pouze jedním z mnoha plynů označovaných jako skleníkové. Přečtěte si o jejich původu, podílu na emisích a vlivu na oteplování planety.
-
Uhlíková neutralita. Dosáhneme jí do roku 2050?
V rámci klimatického zákona se Evropa zavazuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Co takový cíl znamená v praxi?
-
Jak klimatická změna ovlivňuje Evropu (infografika)
Změna klimatu ovlivňuje lidské zdraví, životní prostředí i hospodářství. Její důsledky pozorujeme napříč Evropou. Chcete-li se dozvědět víc, prohlédněte si naši infografiku.
-
Jak se daří snižovat emise CO2 v EU (infografika)
Zmírnění změn klimatu je pro Evropu priorita a země EU chtějí proto snížit emise skleníkových plynů. O kolik se jim podařilo překročit cíle stanovené pro rok 2020?
-
Změny klimatu v Evropě: fakta a čísla
Jaké jsou dopady klimatických změn v Evropě? Regionální dopady, hlavní znečišťovatelé, redukce skleníkových plynů a další statistiky shrnujeme v tomto článku.
-
Časová osa jednání o ochraně klimatu
Kdy se začalo jednat o nutnosti snižovat emise a přijmout opatření proti změnám klimatu? Jaké byly milníky a hlavní iniciativy? Zjistíte v naší interaktivní časové ose.
-
Skleníkové plyny: emise podle zemí a odvětví (infografika)
V jaké míře jednotlivé země a hospodářská odvětví znečišťují ovzduší.
Emise z dopravy
-
Zákaz prodeje nových benzinových a naftových aut od roku 2035
Všechny nové osobní a dodávkové automobily prodávané v EU od roku 2035 by neměly produkovat žádné emise CO2. Co to znamená v praxi? Podívejte se na nejčastěji kladené dotazy a zjistěte to.
-
Jak zvýšit využívání alternativních paliv v automobilech
Zjistěte více o alternativních palivech pro automobily a opatřeních EU, která mají zvýšit jejich využívání ke snížení emisí uhlíku.
-
Snižování emisí z letadel a lodí: Opatření EU ve zkratce
Evropská unie chce do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Emise z lodní a letecké dopravy ale mezitím stále rostou. Jaké opatření chce Unie zavést, aby je snížila?
-
Emise z letecké a lodní dopravy: fakta a čísla (infografika)
Emise skleníkových plynů z mezinárodní letecké a lodní dopravy za poslední tři desetiletí rapidně vzrostly. Konkrétní čísla a trendy zjistíte v naší infografice.
-
Emise CO2 z aut: fakta a čísla (infografika)
Víte, kolik emisí oxidu uhličitého produkují osobní auta? A jsou vozy na elektřinu skutečně čistší alternativou? Podrobnosti zjistíte v našich infografikách.
-
Ekologičtější auta a dodávky: Poslanci navrhují přísnější limity emisí CO2
Aby bylo možné do roku 2035 dosáhnout nulových emisí na silnicích, navrhují europoslanci zpřísnit limity CO2 pro osobní automobily a dodávky.
Financování opatření v oblasti klimatu
-
Sociální fond pro klimatická opatření: Spravedlivá energetická transformace
EU chce zajistit spravedlivou energetickou transformaci. Zjistěte, jak se Sociální fond pro klimatická opatření zaměřuje na pomoc těm, kteří jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou.
-
Přechod na zelenou ekonomiku: Jak má pomoci Fond pro spravedlivou transformaci
Přechod na klimaticky neutrální ekonomiku znamená pro regiony závislé na těžkém průmyslu obrovskou změnu. Fond pro spravedlivou transformaci to má pomoci zvládnout.
-
Jak financovat přechod na zelenou ekonomiku
Evropa chce financovat klimatická opatření a podporovat regiony, které budou nejvíce dotčeny přechodem na zelenou ekonomiku.