Európsky parlament
v akcii
Najdôležitejšie udalosti 1999-2004

 
Európsky parlament
Reforma EÚ
Rozšírenie
Občianske práva
Spravodlivosť
a vnútorné záležitosti
Zahraničné vzťahy
Životné prostredie /
Ochrana spotrebiteľa
Doprava / Regionálna politika
Bezpečnosť na mori
Služby v prístavoch
Letecká doprava
Odškodnenie cestujúcich v leteckej doprave
Bezpečnosť na cestách
Eco body
Železnice
Poštové služby
Štrukturálny a kohézny fond
Poľnohospodárstvo / Rybolov
Hospodárska
a menová politika
Zamestnanecká a sociálna politika / Práva žien
Vnútorný trh / Priemysel / Energetika / Veda a výskum
 

EPP-ED PSE Group ELDR GUE/NGL The Greens| European Free Alliance UEN EDD/PDE


Vytvorenie bezpečnejších námorných trás v Európe

Zoznam lodných nešťastí pri pobrežiach Európy je dlhý: za všetky spomenieme lode Torrey Canyon, Amoco Cadiz, Erika a Prestige. Po stroskotaní tankeru Erika v roku 1999 pri pobreží Bretónska, boli prijaté dva dôležité balíky európskej legislatívy s cieľom zlepšiť námorné bezpečnostné normy. Avšak stroskotanie tankeru Prestige v roku 2002 v Galícii prinieslo ďalšie otázky a podnietilo Európsky parlament, aby vytvoril špeciálny výbor na prešetrenie udalostí, a na jeho základe získať ponaučenie do budúcnosti.

12. decembra 1999 stroskotal pri francúzskom pobreží ropný tanker Erika plávajúci pod maltskou vlajkou a znečistil veľkú časť vody i pobrežia. Tento tanker s jednoduchým trupom však nebol predvídateľným kandidátom katastrofy: povinné osvedčenie bolo v poriadku a úspešne prešiel aj rozličnými kontrolami. Zo záveru odborníkov vyplýva, že jednoduchý trup však neposkytoval dostatočnú ochranu, inšpekčné metódy boli nedostatočné a je potrebné zamerať sa viac na lode plávajúce pod cudzou vlajkou. V snahe reagovať na túto situáciu prijala Európska komisia dva legislatívne balíky, známe ako Erika I a Erika II.

Erika I - tankery s jednoduchým trupom smerujú do šrotu

V rámci nariadenia EÚ, prijatého v roku 2002, ropné tankery s jednoduchým trupom budú najneskôr v roku 2015 stiahnuté z vôd EÚ a nahradené bezpečnejšími loďami s dvojitým trupom. Konečný termín závisí od veľkosti, typu a veku lode. O týchto termínoch sa rozhodlo spoločne s Medzinárodnou námornou organizáciou. Parlament súhlasil s navrhovanými termínmi, ale snažil sa od tejto povinnosti oslobodiť menšie ropné tankery, pretože by to mohlo ohroziť zásobovanie ostrovných regiónov Spoločenstva.

13. novembra 2002, len niekoľko mesiacov po prijatí nariadenia, stroskotal ropný tanker Prestige. To podnietilo EÚ zaviesť nový harmonogram rýchlejšieho vyraďovania ropných tankerov s jednoduchým trupom. Od roku 2005 bude platiť zákaz používania obrovských starých tankerov ako Erika a Prestige, a od roku 2010 bude platiť zákaz plavby vo vodách EÚ pre menšie a vekovo mladšie tankery. Rovnako bol prijatý aj okamžitý zákaz plavby ropných tankerov s jednoduchým trupom, ktoré z alebo do prístavov Spoločenstva prepravujú ťažké topné oleje (druh spôsobujúci najväčšie znečistenie).

Dôkladné kontroly fyzického stavu lodí v prístavoch EÚ predstavujú najlepší spôsob kontroly dodržiavania bezpečnostných noriem. Podľa nových pravidiel EÚ (smernica o prístavných štátnych kontrolách) budú kontroly dôkladnejšie a častejšie: každoročne bude približne 4000 "nebezpečných" lodí z asi 11000 skontrolovaných lodí podrobených sprísneným kontrolám, v súčasnosti je to len 700. Zákaz vstupu do prístavov Spoločenstva budú mať lode prepravujúce nebezpečný náklad, ako ropu, plyn a chemikálie, ktoré plávajú pod vlajkou štátu uvedeného na čiernej listine, a ktoré prístavné orgány počas predchádzajúcich dvoch rokov zadržali viac ako dvakrát. Aj napriek odporu vlád štátov EÚ pridali poslanci EP predpis, že lode musia disponovať záznamami o plavbe (alebo "čiernou skrinkou"), ktoré poskytnú informácie pri vyšetrovaní havárie. Tieto pravidlá mali byť implementované do júla 2003.

Vlády preniesli právomoc vykonávať bezpečnostné konštrukčné kontroly lodí na firmy známe ako "klasifikačné spoločnosti", ktoré disponujú potrebnými technickými znalosťami. EÚ sa však rozhodla, že tieto spoločnosti musia spĺňať vyššie kvalitatívne normy. Potom, čo sa európske a národné orgány dôkladne oboznámili so záznamami týchto firiem o bezpečnosti a o predchádzaní znečistenia, môžu byť tieto firmy orgánmi uznané alebo zamietnuté. Aby sa predišlo konfliktu záujmov podľa návrhu Parlamentu, nesmú byť klasifikačné spoločnosti kontrolované vlastníkmi lodí, staviteľmi lodí alebo inými komerčnými lodnými organizáciami. Tieto pravidlá mali byť taktiež implementované do júla 2003.

Erika II - lepšia technická podpora a komunikácia

V júni 2002 boli prijaté ďalšie dve opatrenia s cieľom zvýšiť námornú bezpečnosť. Parlament podporil vytvorenie Európskej agentúry pre námornú bezpečnosť so sídlom v Lisabone, ktorá bude poskytovať vedeckú a technickú podporu, pomáhať členským krajinám presadzovať legislatívu Spoločenstva a zhodnotí účinky legislatívy týkajúcej sa námornej bezpečnosti. Existujúci informačný systém EÚ umožní efektívnejšie monitorovanie námornej dopravy. Lode plávajúce vo vodách EÚ budú vybavené identifikačnými systémami, ktoré umožnia automatickú komunikáciu s pobrežnými orgánmi. Údaje o nebezpečnom náklade budú ľahšie dostupné a členské štáty budú mať väčšiu moc zasiahnuť v prípade havárie alebo znečistenia.

Poslanci EP vyšetrujú haváriu tankeru Prestige

Ropný tanker Prestige stroskotal pri pobreží Galície 19. novembra 2002 po šiestich dňoch strávených v mimoriadne zlých poveternostných podmienkach. Havária spôsobila obrovské škody na životnom prostredí a ekonomické škody, ochromila rybolov a cestovný ruch.

Po havárii sa Európsky parlament rozhodol vytvoriť dočasný výbor, ktorý mal vyšetrovať tento prípad a iné námorné nešťastia. Poslanci EP zorganizovali verejné vypočutia s námornými odborníkmi a viedli rozhovory s Európskou komisiou a španielskymi orgánmi. Stretli sa aj s kapitánom tankera Prestige Apostoulom Mangourom, ktorý je stále vo väzbe v Barcelone.

V správe prijatej v apríli 2004 Parlament kritizoval konanie španielskych orgánov v súvislosti s haváriou, najmä ich rozhodnutie odtiahnuť loď od pobrežia Galície namiesto bezpečných prístavov a útočísk. Poslanci EP vyzvali vlády EÚ, aby vytvorili Európsku pobrežnú stráž, ktorá by dohliadala nad námornou bezpečnosťou a morským prostredím, prinútila lode zotrvať na vyznačených lodných trasách a koordinovala činnosti pri námorných haváriách. Parlament ďalej upozornil na niekoľko členských a nových krajín EÚ, ktoré neprijali európsku alebo medzinárodnú legislatívu o námornej bezpečnosti. Vyzdvihol potrebu podporovať lode, aby plávali pod vlajkou Spoločenstva, a nie pod vlajkou krajiny, ktorá sa odmieta podrobiť lodnej inšpekcii a nedodržiava bezpečnostné normy. Zdôraznil potrebu vypracovať plány na vytvorenie bezpečných prístavov a útočísk pre lode v tiesni. Poslanci EP ďalej požadujú zlepšenie pracovných podmienok, bezpečnosť a vzdelávanie námorníkov.

Ľudský faktor

Odborníci oznámili dočasnému výboru, že reakcia EÚ na nedávne námorné nešťastia nesmie prehliadať ľudský faktor. Domnievajú sa, že hlavnou príčinou havárií tankerov neboli konštrukčné nedostatky, ale ľudská chyba. Táto téma je nepriamou súčasťou legislatívy o štandardoch minimálneho vzdelávania námorníkov z krajín nepatriacich do EÚ a je veľmi dôležitá, pretože približne jedna tretina námorníkov pracujúcich na lodiach zaregistrovaných v EÚ nepochádza z Európy. Poslanci EP schválili nové pravidlá, ale opakovane zdôraznili, že pre mladých Európanov je potrebné zatraktívniť námornícke povolanie. Kombinácia prísnejšej legislatívy a lepšie vzdelaných námorníkov zvýši bezpečnosť európskych námorných trás a napomôže pokroku v tejto oblasti.



  
Spravodajcovia:
  
Bezpecnost lodí: dvojitý trup alebo ropné tankery s jednoduchým trupom, ktoré vyhovujú podobným konštrukcným požiadavkám: Konstantinos Hatzidakis (EPP-ED, GR)
Námorná bezpecnost: dvojitý trup alebo ropné tankery s jednoduchým trupom, ktoré vyhovujú podobným konštrukcným požiadavkám: Wilhelm Ernst Piecyk (PES, D)
Bezpecnost lodí: štandardy lodnej dopravy, ktorá využíva prístavy spolocenstva: Mark Francis Watts (PES, UK)
Bezpecnost lodí: lodné inšpekcie a prieskumné organizácie: Josu Ortuondo Larrea (Greens/EFA, E)
Námorná bezpecnost: vytvorenie Európskej agentúry: Emmanouil Mastorakis (PES, GR)
Námorná bezpecnost: monitorovanie, kontrolný a informacný systém lodnej dopravy: Dirk Sterckx (ELDR, B)
Docasný výbor na zvýšenie námornej bezpecnosti: Dirk Sterckx (ELDR, B)
Lodná doprava: minimálna úroven vzdelávania námorníkov: Bernard Poignant (PES, F)
Docasný výbor na zvýšenie námornej bezpecnosti
Európska agentúra pre námornú bezpecnost
  
Úradný vestník - záverecné akty:
  
Lodná bezpecnost: dvojitý trup alebo ropné tankery s jednoduchým trupom, ktoré vyhovujú podobným konštrukcným požiadavkám
Námorná bezpecnost: dvojitý trup alebo ropné tankery s jednoduchým trupom, ktoré vyhovujú podobným konštrukcným požiadavkám
Bezpecnost lodí: normy týkajúce sa lodnej dopravy v prístavoch spolocenstva
Bezpecnost lodí: lodné inšpekcie a prieskumné organizácie
Námorná bezpecnost: vytvorenie Európskej agentúry
Námorná bezpecnost: monitorovanie, kontrolný a informacný systém lodnej dopravy
Docasný výbor na zvýšenie námornej bezpecnosti - text prijatý parlamentom
Lodná doprava: minimálna úroven vzdelávania námorníkov

 

 

 
  Publishing deadline: 2 April 2004