hledat
Příjmy Unie
Rozpočet EU je financován převážně z vlastních zdrojů (z více než 90 %). Roční příjmy musí zcela pokrývat roční výdaje. O systému vlastních zdrojů rozhoduje Rada jednomyslně s přihlédnutím ke stanovisku Evropského parlamentu. Systém musí ratifikovat členské státy.
Fond pro spravedlivou transformaci
Fond pro spravedlivou transformaci je finančním nástrojem v rámci politiky soudržnosti, který má podporovat území, jež se v důsledku přechodu ke klimatické neutralitě potýkají s vážnými sociálně-ekonomickými problémy. Fond pro spravedlivou transformaci bude podporovat provádění Zelené dohody pro Evropu, která si klade za cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality EU.
Pomoc při oživení pro soudržnost a území Evropy (REACT-EU)
Program REACT-EU si klade za cíl nápravu sociálních a hospodářských škod způsobených koronavirovou pandemií a přípravu zeleného, digitálního a odolného oživení. Usiluje o to, aby v letech 2021 a 2022 bylo uvolněno dodatečných 47,5 miliard EUR ze strukturálních fondů a aby se zvýšila flexibilita výdajů v rámci politiky soudržnosti.
Sociální politika a politika zaměstnanosti: obecné zásady
Evropská integrace vedla v průběhu let ke značnému pokroku v sociální oblasti. K průlomu došlo v roce 2017, kdy Parlament, Rada a Komise vyhlásily evropský pilíř sociálních práv a znovu potvrdily svůj závazek zajistit lepší životní a pracovní podmínky v celé EU. Konkrétní iniciativy, které mají tento závazek realizovat, jsou stanoveny v souvisejícím akčním plánu z roku 2021.
Jazyková politika
V rámci svého úsilí o podporu mobility a mezikulturního porozumění označila Evropská unie studium jazyků za důležitou prioritu a financuje v této oblasti mnoho programů a projektů. Mnohojazyčnost je z hlediska EU důležitým prvkem evropské konkurenceschopnosti. Jedním z cílů jazykové politiky EU tudíž je, aby každý občan EU kromě svého mateřského jazyka ovládal dva další jazyky.
Mládež
Politika zaměřená na mládež je vnitřní záležitostí členských států, takže harmonizace na úrovni EU není možná. Z tohoto důvodu může EU hrát pouze podpůrnou úlohu. Klíčová akce 1 programu Erasmus+, která se týká mobility jednotlivců, podporuje výměny mladých lidí v rámci EU i se třetími zeměmi. Evropská unie politiky zaměřené na mládež v posledních letech posílila, jak dokládá iniciativa „Evropský sbor solidarity“ a projekt „DiscoverEU“.
Politika zaměstnanosti
Evropská strategie zaměstnanosti z roku 1997 stanovila soubor společných cílů pro politiku zaměstnanosti a prostřednictvím monitorovacího procesu a souvisejících finančních nástrojů přispěla k „nezávazné koordinaci“ mezi členskými státy. Zvyšování počtu pracovních míst a jejich zkvalitňování je jedním z hlavních cílů strategie Evropa 2020. Od přelomu desetiletí navrhuje Komise nové a ambicióznější cíle v oblasti zaměstnanosti, dovedností a sociální ochrany s cílem vybudovat silnější sociální Evropu ...
Sociální dialog
Sociální dialog je základním prvkem evropského sociálního modelu. Umožňuje sociálním partnerům (zástupcům vedení podniku a pracovníků) aktivně přispívat k formování evropské sociální politiky a politiky zaměstnanosti, mj. na základě dohod.
Evropský parlament: volební postupy
Postupy konání voleb do Evropského parlamentu jsou stanoveny jak evropskými právními předpisy, které vymezují pravidla společná pro všechny členské státy, tak specifickými vnitrostátními předpisy, jež se v jednotlivých státech liší. Společná pravidla stanoví zásadu poměrného zastoupení a pravidla pro minimální práh pro přidělení mandátů a definují funkce neslučitelné s mandátem poslance Evropského parlamentu. Řadu dalších důležitých ustanovení, jako je konkrétní volební systém, který se má uplatnit ...
Evropská unie a její obchodní partneři
EU začala před lety upouštět od výroby produktů s vysokým podílem lidské práce a nízkou hodnotou, aby se mohla specializovat na značkové zboží vyšší hodnoty. Pro otevřenou ekonomiku EU má zásadní význam obchod. Aby EU překonala překážky bránící obchodu a zajistila rovné podmínky pro své podniky, jedná o řadě dohod o volném obchodu. EU rovněž patří k zakladatelům a klíčovým členům Světové obchodní organizace (WTO).