Meziskupiny v Evropském parlamentu

Meziskupiny jsou fórem pro neformální výměnu názorů na specifické otázky napříč politickými skupinami a platformou pro kontakt poslanců a poslankyň s občanskou společností. Každá meziskupina je složena z poslanců a poslankyň z nejméně tří různých politických skupin.

Mezikupiny nejsou oficiálními orgány Parlamentu, ale jsou Parlamentem uznávány. Zřizují se na začátku každého volebního období na základě dohody předsedů a předsedkyň politických skupin.

Seznam meziskupin

Níže je uveden seznam meziskupin ve stávajícím volebním období. Meziskupiny by neměly být zaměňovány s neoficiálními seskupeními nebo skupinami přátelství, které nejsou oficiálně uznávány, a nejsou proto v seznamu uvedeny.

Regulace meziskupin

Meziskupiny se řídí článkem 35 jednacího řádu a dalšími vnitřními předpisy.

V zájmu zajištění transparentnosti se mohou na činnosti meziskupin organizované v Parlamentu (podpora nebo spolupořádání schůzí či akcí nebo účast na nich) podílet pouze představitelé zájmových skupin, kteří jsou registrováni v rejstříku transparentnosti. Kromě toho musí každá meziskupina každoročně zveřejňovat prohlášení, které obsahuje informace o veškeré obdržené peněžní nebo věcné podpoře (finanční, personální a materiální).

Meziskupiny nesmějí:

  • používat jméno či logo Parlamentu nebo politických skupin;
  • vyjadřovat názory jménem Parlamentu;
  • vykonávat činnost, která by mohla vést k záměně s oficiální činností Parlamentu nebo jeho orgánů;
  • vykonávat činnost, která by mohla mít negativní dopad na vztahy s orgány EU nebo se třetími zeměmi, a
  • pořádat akce ve třetích zemích, které se časově kryjí s pracovními cestami oficiálních orgánů Parlamentu, včetně volebních pozorovatelských misí.

Za dohled nad meziskupinami odpovídají kvestoři.

Neoficiální seskupení

Neoficiální seskupení mají podobnou působnost a podobný účel jako meziskupiny, ale řeší otázky, jimiž se oficiální meziskupiny nezabývají. Nemají právní subjektivitu a nejsou uznána Parlamentem. Parlament neshromažďuje informace o neoficiálních seskupeních ani o jejich členech.

Poslanci, kteří v rámci neoficiálního seskupení obdrží podporu od vnějších subjektů, musí tuto skutečnost uvést ve svém prohlášení o soukromých zájmech. Tyto informace jsou centralizovány v níže uvedeném veřejném rejstříku.

Činnosti neoficiálních seskupení upravuje článek 36 jednacího řádu. Podléhají stejným omezením jako činnosti meziskupin. Navíc pokud se činnost neoficiálních seskupení týká třetích zemí, pro něž existuje delegace Parlamentu, seskupení pro ni nemohou využívat zařízení Parlamentu (zasedací místnosti, tlumočení atd.).

Rejstřík prohlášení neoficiálních seskupení o obdržené podpoře