Az Európai Parlament közös munkacsoportjai
A közös munkacsoportok fórumot biztosítanak a különböző képviselőcsoportok közötti, konkrét kérdésekről folytatott informális eszmecserékhez, valamint a képviselők és a civil társadalom közötti kapcsolatokhoz. Mindegyikük legalább három különböző képviselőcsoporthoz tartozó képviselőkből áll.
A közös munkacsoportok nem hivatalos parlamenti szervek, de a Parlament elismeri őket. E csoportokat az egyes jogalkotási ciklusok elején a képviselőcsoportok elnökei közötti megállapodás alapján határozzák meg.
A közös munkacsoportokra vonatkozó szabályok
A közös munkacsoportokra az eljárási szabályzat 35. cikke és más belső szabályok vonatkoznak.
Az átláthatóság érdekében csak az átláthatósági nyilvántartásban szereplő érdekképviselők vehetnek részt a Parlamenten belül szervezett képviselőcsoportok közötti tevékenységekben (üléseken vagy rendezvényeken való részvétel, támogatás vagy társszervezés). Ezenkívül minden közös munkacsoportnak éves nyilatkozatot kell közzétennie a pénzügyi érdekeltségeiről, amely tartalmazza a készpénzben vagy természetben kapott valamennyi támogatást (pénzügyi, személyzeti és anyagi támogatás).
A közös munkacsoportok számára tilos továbbá:
- a Parlament vagy a képviselőcsoportok nevének vagy logójának használata;
- véleménynyilvánítás a Parlament nevében;
- olyan tevékenységek végzése, amelyek összetéveszthetők a Parlament vagy szervei hivatalos tevékenységeivel;
- olyan tevékenységek végzése, amelyek negatív hatással lehetnek az uniós intézményekkel vagy harmadik országokkal fenntartott kapcsolatokra; és
- olyan rendezvények tartása harmadik országokban, amelyek egybeesnek egy hivatalos parlamenti szerv küldetésével, beleértve a választási megfigyelést is.
A quaestorok felelősek a közös munkacsoportok felügyeletéért.