Evropský parlament
v akci
Nejvýznamnejší úspechy v letech 1999-2004

 
Evropský parlament
Reforma EU
Rozšírení
Obcanská práva
Justice a vnitrní záležitosti
Vnejší vztahy
Ochrana životního prostredí / spotrebitelu
Doprava / Regionální politika
Zemedelství / Rybolov
Hospodárská a menová unie
Sociální politika / Zamestnanost /
Ženská práva
Podpora zamestnanosti
Ochrana zamestnancu
Rovnoprávnost na pracovišti
Ochrana zdraví
a bezpecnost práce
Zdraví žen
Pracovní doba
Systémy sociálního zabezpecení
Postavení žen ve spolecnosti
Jednotný vnitrní trh / Prumysl / Energetika / Výzkum
 

EPP-ED PSE Group ELDR GUE/NGL The Greens| European Free Alliance UEN EDD/PDE

> Equal rights for all Europeans


Rovné zacházení s muži a ženami v práci

Nová smernice o rovném zacházení s muži a ženami prinesla posun v záležitostech, jako je napr. predcházení sexuálnímu obtežování a diskriminacím, ochrana obetí a respektování práva žen a mužu na návrat z materské nebo otcovské dovolené. I když nové role žen a mužu v rodine a spolecnosti privedly Unii k boji proti nekterým druhum diskriminace, ješte stále zbývá ucinit mnoho kroku k dosažení rovnosti platu.
 
Když v cervenci 2000 navrhla Evropská komise prepracovat 25 let staré smernice, evropští poslanci se domnívali, že návrh nového znení dostatecne neodpovídá skutecnému postavení žen na trhu práce. Jelikož se pri prijímání nové smernice použil postup spolurozhodování, Parlament mel príležitost ovlivnit její obsah. Již od prvního ctení bojoval za uskutecnení konkrétních opatrení pro usnadnení výkonu profesní cinnosti osobám méne zastoupeného pohlaví, kterým jsou casto ženy. Na návrhy poslancu pocítá nová smernice s tím, že clenské státy vytvorí orgány, které budou podporovat rovné zacházení s muži a ženami a zajištovat právní ochranu obetem sexuální diskriminace.
 
Predcházení obtežování
 
Parlament o smernici jednal s Radou, a jejich vleklá jednání vyústila až v dohodovací rízení. V dubnu 2002 se tyto dva orgány zákonodárné moci shodly na znení, které lépe zohlednuje pracovní podmínky a rodinné závazky. Tato smernice se stane od r. 2005 soucástí vnitrostátních právních predpisu a bude pro rozšírenou Unii predstavovat významný spolecensko-politický nástroj.
 
Poprvé je výraz „sexuální obtežování“ vymezen na úrovni Spolecenství. Jde o „nechtené verbální, neverbální nebo fyzické chování sexuální povahy s cílem nebo úcinkem porušení dustojnosti osoby, zejména pokud vytvárí neprátelské, degradující, ponižující prostredí nebo prostredí zastrašování“. Smernice obsahuje také vymezení pojmu „prímá diskriminace“, „neprímá diskriminace“ a  „obtežování“ obecne.

Ženy mohou od nynejška vyhledat pomoc v prípade obtežování, a to zejména sexuálního, ke kterému dochází na jejich pracovišti. Krome toho muže každá osoba pomáhající obetem sexuální diskriminace nebo obtežování využít stejné ochrany proti nevhodnému jednání. Zamestnavatelé a osoby poverené odborným vzdeláváním musí ucinit preventivní opatrení.
 
Právo na materskou ci otcovskou dovolenou
 
Nová smernice zakazuje diskriminaci žen z duvodu tehotenství nebo materské dovolené. Parlament vždy prosazoval a také dosáhl toho, aby ženy a muži meli právo na stejné nebo odpovídající místo po návratu z materské ci otcovské dovolené nebo dovolené pri adopci, pokud clenské státy tyto dovolené povolují.
 
Smernice také stanovuje zacházení pokud jde o prístup k zamestnání, k odbornému vzdelávání a k pracovnímu postupu. Pripravují se „konkrétní opatrení“ v podobe zvláštních výhod pro osoby méne zastoupeného pohlaví v profesní cinnosti. Clenské státy jsou povinny vytvorit orgány, které budou dohlížet na dodržování rovného zacházení. Stanoví také právní a správní postupy uplatnované v prípade porušení této smernice.
 
Za stejnou práci i nadále rozdílné platy
 
Heslo „Za stejnou práci stejný plat“ zustává bohužel i dnes stejne aktuální jako v padesátých letech. I presto, že v r. 1975 byla prijata evropská smernice týkající se stejného odmenování pro muže a ženy,  dostává v soucasné dobe mnoho žen za stejnou práci podstatne nižší plat než muži. Evropský parlament opakovane vyjádril lítost nad nedostatkem vule clenských státu uplatnit smernici z r. 1975 a vyzval Komisi k prímejšímu jednání.
 
Evropský parlament ve své zpráve (z vlastního podnetu prijaté v zárí roku 2001) uvedl, že v rámci EU se plat mužu a žen za stejnou práci odlišuje v prumeru o 28%. Po zohlednení strukturálních rozdílu, které existují mezi ženami a muži na trhu práce, zejména v souvislosti s vekem, vzdeláním, povoláním a kariérním rustem, predstavuje platový rozdíl 15% ve prospech mužu. Podle Evropského parlamentu je tento „patnáctiprocentní rozdíl v platech zcela jiste dusledkem diskriminace v podobe nedostatecného ocenení, což je neprípustné“. Poslanci žádali mimo jiné Evropskou komisi o prepracování smernice z r. 1975.
 
Poslanci dále ve svém usnesení z cervence 2002 Komisi durazne požádali o novou aktualizaci souboru smernic týkajících se rovnosti zacházení s muži a ženami, nejen v oblasti odmenování, ale také sociálního zabezpecení, zamestnání, pracovních podmínek a  sladení pracovních a rodinných závazku, nebot vedle platových nerovností mají ženy ješte další strukturální nevýhody. Napríklad míra zamestnanosti žen (54%) je stále nižší než míra zamestnanosti mužu. Jako další príklad uvedme fakt, že z deseti zamestnancu na cástecný pracovní úvazek je osm žen.

V rámci Konventu o budoucnosti Evropy evropští poslanci durazne hájili snahu zaclenit zásadu rovnosti mezi muži a ženami do návrhu ústavy EU jako jednu z hodnot Unie, což by melo dlouhodobe posílit právní základ nových evropských podnetu, a tím ve vetší míre prosadit tuto zásadu v evropské spolecensko-hospodárské skutecnosti.


  
Zpravodajové:
  
Rovné zacházení s muži a ženami: zamestnání, odborné vzdelávání, pracovní podmínky : Heidi Anneli Hautala (Greens/EFA, FIN) - již není poslankyní Evropského parlamentu
Rovné príležitosti a zacházení: Miet Smet (EPP-ED, B)
Plán týkající se rovného zacházení s muži a ženami - Gender Equality (2001-2005) : Ilda Figueiredo (GUE/NGL, P)
  
Úrední vestník - konecná znení aktu:
  
Rovné zacházení s muži a ženami: zamestnání, odborné vzdelávání, pracovní podmínky
Rovné príležitosti a zacházení - znení schválené Parlamentem
Plán týkající se rovného zacházení s muži a ženami - Gender Equality (2001-2005) - znení schválené Parlamentem

 

 

 
  Publishing deadline: 2 April 2004