Volby do Evropského parlamentu: váš hlas má váhu 

V evropských volbách máte příležitost vybrat, kdo vás bude zastupovat v Evropském parlamentu, a podílet se tak na rozhodování o Evropě.

V evropských volbách vybíráte ty, kteří budou hájit vaše zájmy v EU. Poslanci nerozhodují pouze o nové legislativě. Schvalují také nové obchodní dohody, dohlížejí na ostatní evropské instituce a kontrolují, zda je evropský rozpočet řádně využíván. Mají také možnost zahajovat vyšetřování v konkrétních věcech. Více informací o poslancích a poslankyních, kteří v současné době zastupují vaši zemi.

Tím, že přijdete k volbám, uplatňujete své demokratické právo podílet se na rozhodování o budoucnosti Evropy. Kromě toho dáváte Parlamentu legitimitu potřebnou k tomu, aby mohl plnit své úkoly.

Do Evropského parlamentu se volí každých pět let. Jedná se největší nadnárodní volby na světě. Po jejich skončení volí Parlament nového předsedu nebo předsedkyni Evropské komise, výkonného orgánu EU, a schvaluje celý sbor komisařů a komisařek.

Při posledních volbách konaných v květnu 2019 došlo k výraznému zvýšení volební účasti, která činila v průměru více než 50 %. Parlament uskutečnil nestrannou informační kampaň, v níž vybízel občany, aby šli volit. Během kampaně vznikla komunita together.EU, jejímž cílem je podpořit diskuse o demokratické budoucnosti Evropy.

Jak volby probíhají

Volby se řídí několika společnými pravidly, ale některé aspekty se mohou v jednotlivých zemích lišit, například pravidla pro korespondenční hlasování nebo možnost volit na zastupitelských úřadech.

Lišit se mohou i dny konání voleb. Začínají obvykle ve čtvrtek (v tento den se většinou volí v Nizozemsku) a končí v neděli (v tento den se konají volby ve většině zemí).

Počet poslanců a poslankyň volených v každé zemi závisí na počtu obyvatel, avšak menší země mají více poslanců a poslankyň, než by jim náleželo podle čistě matematického propočtu. V současné době se počet poslanců a poslankyň pohybuje od 6 (Malta, Lucembursko a Kypr) až po 96 (Německo).

Ve volbách se o hlasy ucházejí národní politické strany, ovšem jakmile jsou poslanci a poslankyně EP zvoleni, stane se většina z nich členy nadnárodních politických skupin. Většina národních stran se sdružuje v celoevropských politických skupinách.