Volby do Evropského parlamentu: váš hlas má váhu 

V evropských volbách máte příležitost vybrat, kdo vás bude zastupovat v Evropském parlamentu, a podílet se tak na rozhodování o Evropě.

V evropských volbách vybíráte ty, kteří budou hájit vaše zájmy v EU. Poslanci nerozhodují pouze o nové legislativě. Schvalují také nové obchodní dohody, dohlížejí na ostatní evropské instituce a kontrolují, zda je evropský rozpočet řádně využíván. Mají také možnost zahajovat vyšetřování v konkrétních věcech. Více informací o poslancích a poslankyních, kteří v současné době zastupují vaši zemi.

Tím, že přijdete k volbám, uplatňujete své demokratické právo podílet se na rozhodování o budoucnosti Evropy. Kromě toho dáváte Parlamentu legitimitu potřebnou k tomu, aby mohl plnit své úkoly.

Potřebujeme Evropu, jejíž občané cítí, že je jim nasloucháno.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli při projevu na zasedání Evropské rady, 17. října 2019

Share: 

  Do Evropského parlamentu se volí každých pět let. Jedná se největší nadnárodní volby na světě. Po jejich skončení volí Parlament nového předsedu nebo předsedkyni Evropské komise, výkonného orgánu EU, a schvaluje celý sbor komisařů a komisařek.

  Při posledních volbách konaných v květnu 2019 došlo k výraznému zvýšení volební účasti, která činila v průměru více než 50 %. Parlament uskutečnil nestrannou informační kampaň, v níž vybízel občany, aby šli volit. Během kampaně vznikla komunita together.EU, jejímž cílem je podpořit diskuse o demokratické budoucnosti Evropy.

  Jak volby probíhají

  Volby se řídí několika společnými pravidly, ale některé aspekty se mohou v jednotlivých zemích lišit, například pravidla pro korespondenční hlasování nebo možnost volit na zastupitelských úřadech.

  Lišit se mohou i dny konání voleb. Začínají obvykle ve čtvrtek (v tento den se většinou volí v Nizozemsku) a končí v neděli (v tento den se konají volby ve většině zemí).

  Počet poslanců a poslankyň volených v každé zemi závisí na počtu obyvatel, avšak menší země mají více poslanců a poslankyň, než by jim náleželo podle čistě matematického propočtu. V současné době se počet poslanců a poslankyň pohybuje od 6 (Malta, Lucembursko a Kypr) až po 96 (Německo).

  Ve volbách se o hlasy ucházejí národní politické strany, ovšem jakmile jsou poslanci a poslankyně EP zvoleni, stane se většina z nich členy nadnárodních politických skupin. Většina národních stran se sdružuje v celoevropských politických skupinách.