Volby do Evropského parlamentu: Vyjádřete svůj názor
Volby do Evropského parlamentu vám dávají možnost využít váš hlas a přispět k rozhodnutí o tom, jakým směrem se bude Evropa ubírat do budoucna.
Hlasováním v evropských volbách uplatňujete své demokratické právo podílet se na rozhodování o budoucnosti Evropy, ale zároveň dáváte Parlamentu legitimitu, kterou potřebuje k plnění svých povinností.
Proč jsou evropské volby důležité
V evropských volbách vybíráte zástupce, kteří budou hájit vaše zájmy v EU. Poslanci Evropského parlamentu nerozhodují pouze o nové legislativě. Hlasují také o nových obchodních dohodách, kontrolují činnost orgánů EU a způsob, jakým jsou vynakládány peníze z vašich daní, a rovněž zahajují vyšetřování konkrétních problémů. Zjistěte více informací o poslancích a poslankyních Evropského parlamentu, kteří v současné době zastupují vaši zemi.
Volby se konají každých pět let a jsou největšími nadnárodními volbami na světě. Po jejich skončení Parlament volí nového předsedu či předsedkyni Evropské komise, výkonného orgánu EU, a schvaluje celý sbor komisařů a komisařek.
Poslední volby se uskutečnily v červnu 2024 – zjistěte podrobnosti a jejich výsledky.
Parlament vedl nestrannou informační kampaň vyzývající k účasti ve volbách. Občané se zapojili také prostřednictvím komunity spolecne.eu, iniciativy Evropského parlamentu, která sdružuje lidi, kteří chtějí aktivně podporovat evropskou demokracii.
Jak volby probíhají
Ačkoli existují určitá společná pravidla týkající se voleb, některé aspekty se mohou v jednotlivých zemích lišit – například to, zda je možné hlasovat poštou nebo ze zahraničí.
Lišit se mohou i volební dny. Volby obvykle začínají ve čtvrtek (den, kdy se obvykle volí v Nizozemsku) a končí v neděli (kdy se konají volby ve většině zemí).
Počet poslanců volených v jednotlivých zemích závisí na počtu obyvatel, přičemž menší země získávají více křesel, než by odpovídalo přísné proporcionalitě. V současné době se počet poslanců Evropského parlamentu pohybuje od šesti (Malta, Lucembursko či Kypr) až po 96 (Německo).
Ve volbách se o hlasy uchází národní politické strany, ale po zvolení se většina poslanců a poslankyň Evropského parlamentu rozhodne stát součástí nadnárodních politických skupin. Většina národních stran je přidružena k celoevropské politické straně.
Podívejte se na webové stránky věnované evropským volbám, kde získáte více informací o tom, jak volby probíhají.