Lobistų grupės ir skaidrumas 

Europos Parlamentas yra įsipareigojęs skatinti lobistų veiklos skaidrumą ir etiką. Kartu su Europos Sąjungos Taryba ir Europos Komisija jis naudoja bendrą skaidrumo registrą interesų grupių atstovų veiklos priežiūrai užtikrinti. Be to, Parlamento nariai skelbia informaciją apie savo ryšius su lobistų grupėmis.

Skaidrumo registras – tai internetinė duomenų bazė, kurioje nurodomos grupės ir organizacijos, bandančios daryti įtaką formuojant ar įgyvendinant ES politiką ir teisės aktus. Jis sudarytas taip, kad būtų parodyta, kokiems interesams atstovaujama ES lygmeniu ir kieno vardu, taip pat nurodyti šiai veiklai skirti finansiniai ir žmogiškieji ištekliai.

Kodėl ES institucijų ir lobistų grupių dialogas yra svarbus?

ES institucijos bendrauja su įvairiomis grupėmis ir organizacijomis, kurios atstovauja konkretiems interesams ir užsiima lobistine veikla. Tai yra teisėta ir būtina sprendimų priėmimo proceso dalis, skirta užtikrinti, kad ES politika atspindėtų realius žmonių poreikius.

Bendraudamas su visų tipų interesų grupių atstovais, Parlamentas įgyja žinių ir praktinės patirties daugybėje ekonomikos, socialinių reikalų, aplinkos ir mokslo sričių. Jie gali atlikti esminį vaidmenį palaikant atvirą pliuralistinį dialogą, kuriuo grindžiama demokratijos sistema.

Sąjungos sutartyje numatyta skaidrių ir etiškų santykių tarp ES institucijų ir Europos politikos lyderių bei pilietinės visuomenės ir atstovaujamųjų asociacijų sistema. Šia sutartimi siekiama puoselėti šiuos santykius.

Institucijos atitinkamomis priemonėmis suteikia piliečiams ir atstovaujamosioms asociacijoms galimybę skelbti nuomones apie visas Sąjungos veiklos sritis ir viešai jomis keistis. Institucijos palaiko atvirą, skaidrų ir nuolatinį dialogą su atstovaujamosiomis asociacijomis ir pilietine visuomene.

(Europos Sąjungos sutarties 11 straipsnis)

Share: 

    Skaidrumo registras

    Siekdami parodyti, kad yra įsipareigoję būti atviri ir skaidrūs, Europos Parlamentas, Europos Sąjungos Taryba ir Europos Komisija sukūrė bendrą Skaidrumo registrą.

    Naudojantis Skaidrumo registru, žmonėms lengviau gauti informacijos apie veiklą, kurią interesų grupių atstovai vykdo ES institucijų atžvilgiu, bei statistinius duomenis apie visas užsiregistravusias šalis.

    Visi interesų grupių atstovai kviečiami savanoriškai užsiregistruoti, jeigu vykdo veiklą, kuria siekiama daryti įtaką politikos formavimui, politikos įgyvendinimui ir sprendimų priėmimui ES institucijose. Tiesa, kiekvienoje institucijoje galioja taisyklės, skirtos sistemai stiprinti, pagal kurias registracija yra konkrečios atstovavimo veiklos vykdymo prielaida. Be to, visi užsiregistravusieji turi laikytis Užsiregistravusių subjektų elgesio kodekso. Šiame puslapyje galima pasidomėti reikiamomis kiekvienos institucijos taisyklėmis ir kitomis skaidrumo priemonėmis.

    Pavyzdžiui, užsiregistruoti privaloma norint prašyti leidimo patekti į Europos Parlamentą. Patekti į EP pastatus registruoti interesų grupių atstovai gali prašyti tik internetu.

    Be to, tik užsiregistravę interesų grupių atstovai gali būti kviečiami kalbėti per viešus komitetų klausymus ir paremti Parlamento narių jungtinių ir neoficialių grupių veiklą bei joje dalyvauti. Papildomomis priemonėmis užtikrinama, kad užsiregistravusieji galėtų nesunkiai prenumeruoti informaciją apie komitetų veiklą, kartu organizuoti renginius ir kreiptis į Parlamento pirmininką dėl renginio globojimo.

    Tarpinstituciniame susitarime dėl privalomo skaidrumo registro ir jo politiniame pareiškime apibrėžtos interesų grupių atstovavimo ar lobistinės veiklos sritys, kokio pobūdžio informaciją turėtų pateikti užsiregistravusieji, užsiregistravusiųjų elgesio kodeksas ir skundų dėl užsiregistravusių subjektų pateikimo tvarka.

    Skaidrumo registro valdymu kartu rūpinasi Europos Parlamentas, Europos Sąjungos Taryba ir Europos Komisija. Susitarimo įgyvendinimui vadovauja visų trijų institucijų generaliniai sekretoriai, kurie posėdžiauja valdančioje taryboje, o kasdiene registro veikla rūpinasi visų trijų institucijų pareigūnų sudaromas jungtinis Sekretoriatas. Metinės ataskaitos pateikiamos čia:

    Informacija apie Parlamento, Tarybos ir Komisijos derybas, po kurių buvo sudarytas šis tarpinstitucinis susitarimas, pateikiama specialiame puslapyje.

    Ryšių su lobistų grupėmis ir ES nepriklausančių šalių atstovais skaidrumas

    Suplanuotų posėdžių skelbimas

    Visi Parlamento nariai turi internete skelbti informaciją apie savo suplanuotus susitikimus su interesų grupių atstovais, kuriems taikomas tarpinstitucinis susitarimas dėl skaidrumo registro, ir su ES nepriklausančių šalių valdžios institucijų atstovais.

    Tai apima visus susitikimus, susijusius su Parlamento veikla (pranešimas, nuomonė, rezoliucija, plenarinio posėdžio diskusijos ar skubūs klausimai), rengiamus fiziškai ar nuotoliniu būdu siekiant daryti įtaką Europos institucijų politikai ar sprendimų priėmimo procesui.

    Apie tokius susitikimus privaloma skelbti visiems Parlamento nariams, neatsižvelgiant į tai, ar jie juose dalyvauja asmeniškai, ar savo vardu į juos siunčia savo padėjėjus.

    Informacija apie susitikimus skelbiama Parlamento narių asmeninio profilio puslapiuose.

    Daugiau informacijos:  Su Europos Parlamento narių sąžiningumu ir skaidrumu susijęs elgesio kodeksas:7 straipsnis. „Informacijos apie susitikimus skelbimas“

    Gautos informacijos deklaracija

    Pranešėjai ir nuomonės referentai savo pranešimų ar nuomonių priede turi išvardyti subjektus ar asmenis, iš kurių jie gavo informacijos klausimais, susijusiais su svarstoma tema.

    Toks sąrašas gali atskleisti išorės ekspertinių žinių ir informacijos, kurių pranešėjas prašė, kuriuos jis gavo ar į kuriuos jis tam tikru mastu atsižvelgė, įvairovę. Pranešimą priėmus komitete, sąrašas paskelbiamas kartu su pranešimu: taip galima sužinoti, iš ko pranešėjas gavo informacijos iki įvykstant galutiniam viso Parlamento balsavimui.

    Jis nepriklauso nuo informacijos apie susitikimus su interesų grupių atstovais paskelbimo, tačiau pranešėjai gali juo pasinaudoti, kad papildytų savo susitikimų su interesų grupių atstovais deklaracijas.

    Paramos jungtinėms ir kitoms neoficialioms grupėms deklaravimas

    Jungtinės grupės – tai neoficialios grupės, kurias steigia atskiri Parlamento nariai, siekdami neformaliai keistis nuomonėmis konkrečiais klausimais bei skatinti Parlamento narių ir pilietinės visuomenės ryšius.

    Jungtinių grupių ar kitų neoficialių grupių organizuojamoje veikloje, vykstančioje Parlamento patalpose, gali dalyvauti tik Skaidrumo registre užsiregistravusios lobistų grupės. Pastarosios gali siūlyti paramą pirmiau minėtoms grupėms arba prisidėti prie jų renginių organizavimo.

    Jungtinių grupių pirmininkai turi pateikti metinę visos gautos paramos deklaraciją ir ją kasmet atnaujinti. Minėtoji parama gali būti piniginė arba nepiniginė (pvz., pagalba sekretoriatui). Visas šias deklaracijas ir visų jungtinių grupių narių sąrašus galima rasti pasinaudojus toliau pateikiama nuoroda (žr. „Išsamiau“).

    Neoficialių grupių nariai savo privačių interesų deklaracijoje taip pat privalo iki kito mėnesio pabaigos deklaruoti neoficialios grupės vardu gautą paramą grynaisiais pinigais arba natūra.

    Daugiau informacijos:  Darbo tvarkos taisyklės:35 straipsnis „Jungtinės grupės“ ir 35a straipsnis „Neoficialios grupės“; Jungtinės grupės Europos Parlamente

    Darbuotojų bendravimas su interesų grupių atstovais

    Parlamento darbuotojai, kaip ir visi ES tarnautojai, turi likti profesiniu ir asmeniniu požiūriu nepriklausomi.

    Jie turi elgtis laikydamiesi savo pareigų nepriklausomumo ir sąžiningumo principų, nustatytų Tarnybos nuostatuose.

    Šiuo tikslu parengtos praktinės rekomendacijos dėl pareigūnų bendravimo su interesų grupių atstovais.